Hasło:
E-mail:
?
  Aktualności  

Konsultacje - szkolenie z Jakubem Ciemnoczołowskim

Konsultacje - szkolenie z Jakubem Ciemnoczołowskim

2016-04-01

1-3 kwiecień 2016 - w słoneczny weekend szkoliliśmy się w naszej stajni z Jakubem Ciemnoczołowskim.

Jakub Ciemnoczołowski – uczestnik międzynarodowych zawodów trenerów młodych koni „Myśląc o koniu”, brązowy medalista Pierwszych Mistrzostw Kraju w Jeździe bez ogłowia 2014, zwycięzca półfinałów w skokach przez przeszkody bez ogłowia 2014, Mistrz Kraju w Jeździe bez ogłowia 2015 trener specjalizujący się w pracy z młodymi końmi. W swojej dotychczasowej karierze ułożył około 1000 koni w tym wiele koni z linii skokowych i dresażowych.  Kaskader i reprezentant Polski w międzynarodowych turniejach rycerskich Stajnia Pancho.

 

„Zrozumieć Siebie, Zrozumieć konia”

 Szkolenie podczas, którego dowiedzieliśmy się kim jesteśmy w świecie swojego konia, jak porozumiewać się z koniem, jak wzbudzić w swoim koniu pasję i chęć do pracy, jak unikać konfrontacji, a kiedy już się zdarzy jak z niej wybrnąć. Poznaliśmy piękny czysty świat koni. Podróżowaliśmy w głąb samych siebie. Szkolenie nie było by podnieść umiejętności i bezpieczeństwo naszego konia ale było szkoleniem przede wszystkim dla ludzi. Kierowane do ludzi odważnych, nie bojących się nowej wiedzy i nowych wyzwań, chętnych przygody i rozwoju, wyjścia poza strefę swojego dotychczasowego komfortu.

Szkolenie składało się z części teoretycznej i praktycznej.

Zaczęliśmy wykładem poświęconym komunikacji pomiędzy końmi a ludźmi, jak  stworzyć stado pomiędzy człowiekiem, a koniem gdzie to człowiek jest liderem akceptowanym a nie wymuszonym. Dowiedzieliśmy się tym czym powinien wykazać się dobry jeździec czy dobry trener. Zrozumieliśmy jak konie postrzegają świat i jak w tym świecie funkcjonują.

Tematem przewodnim części praktycznej było bezpieczeństwo. Nauczyliśmy się w jaki sposób zarządzać ruchem naszego konia, jak za pomocą prostych ćwiczeń wygimnastykować konia a tym samym podnieść jego sprawność i jak poprowadzić trening efektywny i skuteczny.

Zapamiętane zagadnienia:

 • skupienie konia na człowieku powinno zacząć trwać nie dłużej niż za 5-10 minut 
 • polecana lektura "Psychologia Treningu Konia" Skorupski kup tutaj
 • autorytety: Buck Brannaman, Pat Parelli, Wojciech Mickunas Uniwersytet Pro Hipico Bono
 • koń staje się naszymi nogami
 • 6 zasad dobrej komunikacji z koniem: 1. unikaj konfrontacji bo to jest negatywna energia, jesteśmy przywódcą na 100%, 2. planujmy naprzód, planujmy krótkoterminowo, 3. bądź cierpliwy, 4. bądź wytrwały, 5. bądź konsekwentny, 6. rozwiązuj problem i przechodz dalej do porządku dziennego
 • konie porozumiewają się ok 120 znakami - komunikacja niewerbalna - mowa ciała
 • koniobowość wywiad z Jakubem Ciemnoczołowskim, ideał to introwertyk lewopółkulowy
 • Koń ma patrzeć na nas., Człowiek wsiada na konia a nie koń na człowieka! ( wycieranie, wąchanie-napieranie NIE!), Człowiek mówi koniowi co ma robić, a koń decyduje jak to robić. Zarządzamy ruchem konia, a nie koń ruchem człowieka! Przywódca - człowiek stoi, a koń ( niższy w hierarchi) porusza się.
 • KONIE LUBIĄ RYTM (czyścimy, pracujemy z ziemi, jeździmy w RYTMIE)
 • Człowiek musi zaangażować się w to co robi na 100% i to w każdej dziedzinie życia.
 • Cieszmy się zieloną trawą, śpiewem ptaków, nauczmy się wypoczywać/relaksować na łonie natury. Uśmiechajmy się...

Serdeczne podziękowania dla Kuby od: Karoliny, Nadii, Kamila, Ewy, Małgosi, Asi, Agnieszki, Artura, Oli, Kasi, Ewy K, Kasi F, Pauliny, Iwony. Do zobaczenia.

galeria