Hasło:
E-mail:
?
  Aktualności  

Zorba, koń niezwykły.

Zorba, koń niezwykły.

2012-03-18

18.03.2012 Magda wykonała figurkę Zorby i wzieła udział w III Wojewódzkim Konkursie Literackim "Pod ojczystym niebem". Dziękujemy za możliwość publikacji tej pracy. Gratulujemy!! :)

 
Zorba, koń niezwykły.
 
Zorba jest czteroletnią klaczą maści gniadej. Należy do rasy wielkopolskiej. To jedna z młodszych klaczy mojego instruktora jazdy konnej.
Ma sto pięćdziesiąt dwa cm w kłębie, jest on dość krótki, ale wysoki i bardzo ładnie zarysowany. Nie jest wąska, tak jak araby, ma szeroką pierś i ładne długie skośne łopatki. Często je gładzę, lub klepię w podziękowaniu za dobry skok. Grzbiet jest krótszy i kończy się zgrabnie opadającym i mocno umięśnionym zadem. Jej nogi są delikatne, o mocnej kości, pęciny ciemne z białą łatką, a kopyta twarde. Gdy czyszczę je kopystką, nie muszę się martwić, że zranię moją ulubienicę. Ma dobrze ukształtowaną, szlachetną, długą szyję. Głowa jest proporcjonalna, o prostym profilu. Gdy robi się jej zdjęcia, pozuje do aparatu i patrzy prosto w obiektyw! Na pysku ma łysinę, to znaczy, że pas białej sierści biegnie od czoła, aż do chrap, które mają lekko różowy kolor. Lubię patrzeć w jej oczy, są duże i spokojne, choć czasem figlarne, gdy chce mnie trzepnąć ciemnym ogonem albo skubnąć kurtkę. Ma czarną, niezbyt długą grzywę. We wszystkich chodach znakomicie się porusza! W stępie jest łagodna, ale nie leniwa, jeździ świetnie kłusem, szczególnie anglezowanym, w galopie trochę podskakuje i wybija, za to bardzo dobrze skacze przez przeszkody: krzyżaki i oksery. Jej wysoko osadzony ogon ładnie się prezentuje podczas ruchu. Gdy jadę w teren, macha nim na wszystkie strony, bo nie lubi much. 
Zorbaluna, bo tak ją pieszczotliwie nazywam, jest zabawna i chyba mnie lubi. Choć jej charakter dopiero się kształtuje, tak jak mój, świetnie się porozumiewamy. Ja ją po prostu kocham!
 
Magda Klinkosz, kl. V b